East Design Days 2019. Sztuka użytkowa na Politechnice Białostockiej

Piękne, nowoczesne samochody, meble – które cieszą nie tylko oko, ale są niesamowicie wygodne i funkcjonalne, przepiękne tkaniny, meble zaprojektowane przez studentów i własnoręcznie przez nich wykonane z materiałów już przeznaczonych do recyklingu. Do tego mnóstwo spotkań, wykładów, warsztaty. Na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej rozpoczęły się East Design Days. Potrwają do soboty. Warto tam zajrzeć.

Fajny design czy funkcjonalność? Na co warto postawić? Tadeusz Jelec, wieloletni designer marki Jaguar, który gości właśnie w Białymstoku na East Design Days, nie ma wątpliwości: i na to, i na to.

– Funkcjonalność musi iść w parze z fajnym designem. Bez tego nie ma dobrego produktu – przekonuje. – Zupełnie nie zgadzam się z hasłem, ze forma podąża za funkcją. Uważam, że forma i funkcja powinny tworzyć jedna całość. I dopiero wtedy otrzymamy wspaniały produkt – dodaje.

Do Białegostoku przyjechał oczywiście swoim jaguarem. – Nie pracuję już w tej firmie, ale bardzo mnie tam polubili i nie chcą się ze mną tak na 100 proc. rozstać, więc jeszcze podróżuję jaguarem – uśmiecha się.

To jeden z ostatnich projektów, w których uczestniczył. Można go obejrzeć przed halą wystawienniczą na wydziale architektury PB. A w środku – też jest na czym zawiesić oko: nowoczesne samochody, meble – które cieszą nie tylko oko, ale są niesamowicie wygodne i funkcjonalne, przepiękne tkaniny, meble zaprojektowane przez studentów i własnoręcznie przez nich wykonane z materiałów już przeznaczonych do recyklingu. Do tego mnóstwo spotkań, wykładów, warsztaty, które będą na wydziale architektury i w gościnnych progach Opery i Filharmonii Podlaskiej trwały jeszcze do soboty.

Przed nami jeszcze warsztaty fotograficzne z Michałem Hellerem, warsztaty z Tadeuszem Jelcem „Koncept Auta”, warsztaty User Experience Design, wykład architekta Romualda Loeglera „Twórczość i wartości” oraz darmowe porady architektoniczne i wnętrzarskie dla mieszkańców miasta. Będzie też konferencja „Jak stworzyć szkołę marzeń? Design a edukacja, fińska perspektywa”.

Fińskie uczelnie mają specjalne wydziały, które pracują nad tym, w jaki sposób otoczenie ucznia wpływa na percepcję wiedzy, przyjmowanie tego, co jest mu przekazywane podczas nauki. Okazuje się, ze to, na czym się siedzi, w jakiej pozycji, przy jakim stole, w jakim otoczeniu, ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób dziecko przyswaja wiedzę. I okazuje się, że te najprostsze rozwiązania są najbardziej efektywne – mówi Andrzej Parafiniuk, honorowy konsul Finlandii w Polsce.

– Takie wydarzenie jak to pokazuje studentom, ile mogą dokonać. Studenci widzą, że to, co projektują, ma sens. No i ma szansę tu spotkać swoich potencjalnych pracodawców. Przecież te firmy, które tu u nas wystawiają soje wyroby, muszą zlecić komuś ich zaprojektowanie – dr hab. dodaje Aleksander Asanowicz, dziekan wydziału architektury PB.

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego była współorganizatorem tego wydarzenia.


Źródło: https://bialystok.naszemiasto.pl/east-desing-days2-2019-sztuka-uzytkowa-na-politechnice/ar/c5-7396252