Konferencja „Nowe Horyzonty II VIA BALTICA – SZANSA NA ROZWÓJ MŚP!”, 15.11.2024r.
Polska Strefa Inwestycji, Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Gmina Łomża oraz Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. zapraszają na bezpłatną konferencję „Nowe…
Elektroniczny urząd skarbowy (e-Urząd Skarbowy) to serwis na stronie podatki.gov.pl, w którym podatnicy szybko, łatwo i kompleksowo załatwią swoje sprawy podatkowe. Zrobią to logując się przez login gov.pl (tj. profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną), danymi podatkowymi lub aplikacją mObywatel. Dzięki personalizacji danych w e-Urzędzie Skarbowym zalogowany użytkownik ma dostęp do przeznaczonych tylko dla niego informacji i usług.
Aktualnie w e-Urzędzie Skarbowym jest już dostępnych ponad 20 usług, m.in.:
Już teraz z e-US mogą bez problemu korzystać także cudzoziemcy rozliczający się w Polsce, gdyż jest on dostępny także w wersji angielskiej i ukraińskiej.
Dla podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą, w e-US dostępna jest aplikacja e-mikrofirma. Dzięki jej powiązaniu z systemem e-faktur, podatnicy mogą się przygotować do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), systemu teleinformatycznego, którego stosowanie od 2024 r. stanie się obowiązkowe. Pozwoli to przedsiębiorcom na sprawdzenie, w jaki sposób elektroniczne fakturowanie wpłynie na funkcjonowanie ich przedsiębiorstwa.
Za pomocą e-US można też zarejestrować się do systemu e-TOLL służącego do poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach dróg w Polsce zarządzanych przez GDDKiA.
Zachętą do przejścia na komunikację elektroniczną z organami podatkowymi niewątpliwie stała się nowa usługa wydawania zaświadczeń. Od lipca 2022 r. w e-Urzędzie Skarbowym wprowadzono możliwość uzyskania zaświadczenia o wysokości przychodu, dochodu, podatku należnego oraz składek na ubezpieczenia wykazane w PIT oraz zaświadczenia o wysokości dochodu podatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych, a od września 2022 r. o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości. Takich zaświadczeń nie trzeba drukować, są one opatrzone podpisem elektronicznym, który można zweryfikować. I najważniejsze, poprzez e-US można otrzymać je bez uiszczania opłaty skarbowej zazwyczaj w ciągu nawet kilku minut. Podatnicy muszą tylko wyrazić zgodę na doręczenie elektroniczne – e-komunikację.
W e-Urzędzie Skarbowym systematycznie pojawiają się nowe usługi, dzięki którym możliwa staje się kompleksowa obsługa użytkowników.
„Do końca roku chcemy wdrożyć cztery nowe usługi. Przede wszystkim podatnicy uzyskają dostęp do historii złożonych przez siebie deklaracji podatkowych w zakresie PIT, VAT, PCC, podatku od spadku i darowizn oraz karty podatkowej. Kolejna planowana nowość to możliwość podglądu sald i rozliczeń we wszystkich podatkach od 2019 roku.” – informuje Anna Chałupa, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej. „Kończymy także prace nad funkcjonalnością dla komorników oraz stworzeniem kont elektronicznych m.in. dla spółek, aby za ich pomocą mogły one płacić podatki, składać deklaracje i pisma do organów podatkowych oraz, podglądać swoje rozliczenia z fiskusem” – dodaje.
Od momentu uruchomienia e-Urzędu Skarbowego podatnicy logowali się w nim prawie 79 mln razy. Jedną z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji jest Twój e-PIT, w której KAS przygotowuje za podatników wstępnie wypełnione indywidualne roczne zeznania podatkowe. Od momentu powstania usługi, podatnicy skorzystali z niej już prawie 20 mln razy.
e-Urząd Skarbowy to także opcja podglądu wykazu mandatów karnych z możliwością realizacji płatności online do organów podatkowych i wglądu w historię wpłat – dotychczas skorzystano z niej już ponad 6,8 mln razy.
W e-US można również uzyskać m.in. informacje o zwrocie PIT i VAT. Tę funkcjonalność podatnicy zastosowali już prawie 4 mln razy.
Dostęp do informacji z dokumentów notarialnych, które ich dotyczą mają wszyscy klienci e-US. Informacje z aktów notarialnych były wyświetlane przez strony tych aktów oraz notariuszy ponad 465 tys. razy. Z możliwości przeglądania listy pełnomocnictw ogólnych użytkownicy serwisu skorzystali ponad 950 tys. razy, z listy mocodawców natomiast prawie 40 tys. razy.
Mimo, iż w e-Urzędzie Skarbowym można załatwić już większość spraw z którymi przez lata podatnicy przychodzili do urzędów skarbowych, to w wyjątkowych sytuacjach może zdarzyć się, że podatnik będzie chciał przyjść do urzędu skarbowego.
Pamiętajmy, że w takich przypadkach konieczne jest umówienie wizyty w urzędzie skarbowym. Najprościej zrobić to przez internet za pomocą elektronicznego formularza, dostępnego na stronie podatki.gov.pl. Usługa pozwoli podatnikowi zaplanować spotkania w dogodnych dla niego terminie i godzinie, przez co zwiększy komfort i bezpieczeństwo oraz pozwoli załatwić sprawę bez czekania w kolejce.
Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego zachęca przedsiębiorców do korzystania z usług e-Urzędu Skarbowego.
Polska Strefa Inwestycji, Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Gmina Łomża oraz Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. zapraszają na bezpłatną konferencję „Nowe…
Ośrodek Enterprise Europe Network przy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego wraz z Digital Economy Lab Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na międzynarodowe wirtualne spotkania brokerskie…
Serdecznie zapraszamy na Konferencję zatytułowaną „Przedsiębiorco, Inwestuj z ulgą! Korzystaj ze wsparcia dla firm!„, która odbędzie się 12 listopada 2024…
Coraz więcej firm dostrzega korzyści wynikające z wdrażania zrównoważonych praktyk. Świadomość wpływu środowiskowego i społecznego rośnie szczególnie wśród dużych przedsiębiorstw,…