Duża pula funduszy dla Podlaskiego w nowej perspektywie - Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego
Duża pula funduszy dla Podlaskiego w nowej perspektywie
Archiwum aktualności | 25.01.2021

Duża pula funduszy dla Podlaskiego w nowej perspektywie

992 mln euro – tyle ma otrzymać województwo podlaskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027. Podlaskie może również liczyć na wsparcie z Programu Polska Wschodnia, którego budżet to aż 2,5 mld euro oraz kontraktu programowego o wartości 7 mld euro.

Obszary, które będą mogły liczyć na wsparcie w nowym programie, to m. in. działalność badawczo-rozwojowa w przedsiębiorstwach, rozwój konkurencyjności MŚP, efektywność energetyczna, gospodarka niskoemisyjna, usługi cyfrowe, ochrona różnorodności biologicznej, dziedzictwo kulturowe, edukacja, rewitalizacja, aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych, aktywizacja społeczna i zawodowa osób biernych zawodowo.

Polska Wschodnia będzie kontynuowana

Ale to nie koniec pieniędzy dla naszego regionu. Podlaskie skorzysta również z Programu Polski Wschodniej. Jego kontynuacja to sukces marszałka Artura Kosickiego, który od maja 2019 roku przewodniczy komisji ds. Polski Wschodniej Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej i bardzo aktywnie pracował na rzecz zachowania tej formy wsparcia.

Program dla Polski Wschodniej będzie obejmował sześć regionów – lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz, co jest nowością w tej perspektywie, mazowieckie (bez Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów).

Wartość programu Polska Wschodnia 2021-2027

Trwają konsultacje

Ile pieniędzy ostatecznie trafi do poszczególnych programów unijnych? O tym zdecydują m.in. konsultacje Umowy Partnerstwa, która jest swego rodzaju kontraktem między rządem polskim a Komisją Europejską. Jej zapisy rzutują na wszystkie działania, podejmowane z wykorzystaniem Funduszy Europejskich.

W ramach konsultacji, od 19 stycznia do 16 lutego, odbędzie się 16 spotkań w regionach. W województwie podlaskim zostało ono zaplanowane 2 lutego 2021 roku. Natomiast uwagi do projektu Umowy Partnerstwa można zgłaszać online do 22 lutego.

Projekt Umowy Partnerstwa oraz formularz zgłaszania uwag dostępne są na stronie Funduszy Europejskich.


Źródło: https://www.wrotapodlasia.pl/pl/fundusze_europejskie/wiadomosci/konferencje/duza-pula-funduszy-dla-podlaskiego-w-nowej-perspektywie.html

Zobacz pozostałe artykuły

Technologie jutra w zasięgu ręki
Informacje | 23.11.2022

Technologie jutra w zasięgu ręki

Smart City, AI, Przemysł 4.0, Internet Rzeczy to określenia kategorii „Przyszłość dzieje się teraz”. Przed nami największa światowa konferencja Smart City Expo World Congress w...

Zapisz się do newslettera