Druga wizyta studyjna projektu "Biznes na Obcasach" z Mołdawii
Druga wizyta studyjna uczestniczek projektu Biznes na Obcasach
Biznes na obcasach | 01.10.2024

Druga wizyta studyjna uczestniczek projektu „Biznes na Obcasach” z Mołdawii w Białymstoku, 17-20.09.2024 r.

To już kolejna grupa kilkunastu kobiet z Mołdawii zainteresowanych prowadzeniem własnego biznesu, które szukały inspiracji, motywacji i informacji z pierwszej ręki od właścicielek firm z naszego regionu.

Wizyta odbyła się w dniach 17-20 września 2024 r. Delegacje te mają na celu umożliwienie uczestniczkom wymiany kontaktów i doświadczeń z przedsiębiorczyniami z Polski, dlatego w programie zaplanowaliśmy spotkania z kobietami z naszego regionu, które prowadzą własne biznesy.

O swojej drodze od pracy w jednej z największych redakcji w Polsce do własnego portalu opowiedziała Ewa Sokólska, która prowadzi serwis Obcasy Podlasia. To miejsce w sieci przygotowane specjalnie dla kobiet z naszego województwa. Publikowane są na nim aktualne informacje i inspirujące wywiady i artykuły. Wirtualny biznes przynosi realne zyski między innymi dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży, dobrej znajomości świata mediów i umiejętności zaproponowania czegoś oryginalnego i wyróżniającego się.

Dominika Reich, wybitna sommelierka i właścicielka delikatesów House od Cheese, mówiąc o swojej ścieżce zawodowej, opowiedziała historię konsekwentnego budowania marki osobistej. Trzy klucze do sukcesu według niej to znalezienie dla siebie niszy, zdobycie ponadprzeciętnej wiedzy w danym temacie i rozwijanie sieci kontaktów, dzięki której można pozyskiwać nowe zlecenia i poszerzać doświadczenie. Dlatego pani Dominika jest członkinią Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm oraz Stowarzyszenia Kobiety i Wino i angażuje się w działalność warsztatową i edukacyjną.

Dorota Lange zaprosiła uczestniczki do swojej Make up Academy by Dorota Lange. To był prawdziwy zastrzyk energii dla kobiet, które mają wątpliwości, czy poradzą sobie w biznesie. Jej pomysł na działalność nie spotkał się od razu ze zrozumieniem, ale dzięki uporowi i konsekwencji stworzyła biznes – aż ciśnie się na usta – jak malowany! Jej szkoła makijażu stała się miejscem kultowym na mapie regionu. Przyciąga klientki profesjonalizmem, ogromnym doświadczeniem i otwartością.

Właścicielki sali do organizacji imprez okolicznościowych Lawendowy Zakątek podzieliły się konkretnym planem działań, który ułatwi zainteresowanym osobom założenie podobnego biznesu w Mołdawii. Praktyczne wskazówki pozwolą wdrażać te elementy, które się sprawdzają i unikać problemów. Uczestniczki podczas poczęstunku mogły dosłownie zasmakować wyjątkowej atmosfery Lawendowego Zakątka i przekonać się, jak ważne w branży gastronomicznej jest przywiązanie do detali i dbałość o wizualną oprawę uroczystości.

Drugiego dnia Małgorzata Lenkiewicz otworzyła przed uczestniczkami wizyty drzwi Browar Geneza, by pokazać, jak wygląda proces warzenia piwa. Zdradziła, że w typowo męskim biznesie piwowarskim, na wydarzeniach branżowych coraz częściej aktywne są kobiety, które wprowadzają do branży świeże podejście, innowacje i wpływają na zróżnicowanie oferty.

W Mydlarni 4 Szpaki uczestniczki mogły poznać historię dobrze prosperującej, zatrudniającej kilkadziesiąt osób firmy z sukcesami na rynkach zagranicznych, która działalność zaczynała w kuchni od ręcznego tworzenia pierwszych kosmetyków. To opowieść o tym, że biznes warto budować na autentyczności, zarówno w stosunku do klientów, jak i do pracowników. Dla uczestniczek projektu, które planują działalność w branży beauty, wizyta w Mydlarni była właściwie pierwszym spotkaniem biznesowym, podczas którego mogły wymienić się kontaktami z potencjalnym dostawcą.

Naszą przewodniczką po firmie TOBO była Aleksandra Datczuk, reprezentantka drugiego pokolenia tego rodzinnego przedsiębiorstwa produkującego meble biurowe. Mówiła o tym, że w biznesie, oprócz sprawnego wykorzystywania pojawiających się szans, takich jak udział w targach czy dostępne dotacje, szczególnie ważne jest wsparcie bliskich, którzy w trudniejszych chwilach motywują do działania. W firmach rodzinnych, kiedy konieczne są poświęcenia, wyrzeczenia, brakuje czasu na odpoczynek i piętrzą się sytuacje stresowe, pomaga poczucie wspólnego celu i pracy na rzecz najbliższych.

Anna Zatorska, właścicielka sali do organizacji imprez okolicznościowych Węglowa 13 i animatorka zabaw dla dzieci, pokazała nietuzinkowe miejsce na mapie Białegostoku, które stworzyła dla osób, które chcą zorganizować uroczystość w kameralnej przestrzeni lub spędzić czas na twórczych zabawach ze swoimi dziećmi. Podstawą sukcesu jest według niej zadbanie o klienta i niepatrzenie na niego z perspektywy chłodnej kalkulacji, nieoszczędzanie na nim, bo taka postawa szybko się mści w świecie, który oczekuje uczciwości w spełnianiu obietnic.

Projekt „Biznes na Obcasach” ma na celu wspieranie rozwoju przedsiębiorczych kobiet. W ramach wizyty delegacja miała okazję spotkać się z lokalnymi liderkami biznesu, odwiedzić białostockie firmy oraz instytucje wspierające przedsiębiorczość. W trakcie spotkań nie zabrakło czasu na wymianę doświadczeń i pomysłów. Uczestniczki podkreślały, jak ważna jest współpraca między przedsiębiorczyniami z różnych krajów, oraz dzielenie się dobrymi praktykami i wzajemne wsparcie. Wspólne dyskusje dotyczyły wyzwań, z jakimi mierzą się kobiety w biznesie oraz sposobów na ich pokonywanie.

Wizyta delegacji z Mołdawii w Białymstoku była dla nas kolejnym krokiem w budowaniu międzynarodowych relacji biznesowych i promocji przedsiębiorczości. Dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu Polska Pomoc, możemy przyczynić się do ułatwienia kobietom w Mołdawii zakładania własnych firm poprzez edukację, ułatwienie nawiązywania kontaktów, wsparcie mentalne oraz finansowe.

Zobacz pozostałe artykuły

Zapisz się do newslettera