Do Białegostoku zawita najprawdziwszy Mikołaj. Znamy szczegóły tej wizyty

1 grudnia w Białymstoku pojawi się najprawdziwszy Mikołaj z Rovaniemi. Podobnie jak w latach poprzednich, spotka się z dziećmi na Rynku Kościuszki. Dzień później pojedzie do Bielska Podlaskiego. W ramach corocznej akcji „Przedsiębiorcy dzieciom”, odwiedzi również podopiecznych organizacji wspierających najmłodszych z poważnymi chorobami oraz pacjentów szpitala klinicznego.

Jak poinformował nas Marcin Pogorzelski z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, Mikołaj z Rovaniemi przyjedzie do Białegostoku na zaproszenie Konsula Honorowego Republiki Finlandii i zarazem prezesa PFRR Andrzeja Parafiniuka. Jest to już siódma wizyta gościa z Laponii. Tradycyjnie będzie to pierwsza niedziela grudnia.

Grudniowa wizyta prawdziwego Mikołaja z Rovaniemi w Finlandii na stałe wpisała się w krajobraz naszego miasta i regionu. Jest ona kontynuacją dotychczasowych działań wizerunkowych, prowadzonych rokrocznie pod hasłem „Przedsiębiorcy dzieciom”, pokazujących dobroczynność podlaskich przedsiębiorców – mówi Marcin Pogorzelski. – W tym roku nasza akcja jest skierowana do szerokiej grupy dzieci z różnego rodzaju deficytami, zarówno fizycznymi czy intelektualnymi, ale również społecznymi.

Mikołaj spotka się m.in. z podopiecznymi Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym Jasny Cel, jak i z dziećmi znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej i mającymi liczne problemy emocjonalne oraz deficyty rozwojowe, będącymi pod opieką tzw. świetlic socjoterapeutycznych. Dzięki współpracy z Fundacją Rodziny Czarneckich, która opiekuje się dziećmi z różnym stopniem upośledzenia i niepełnosprawności ruchowej, w tym roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej zagoszczą również podopieczni Fundacji z tzw. terenu, czyli miejscowości położonych niedaleko Białegostoku.

Proszę mi uwierzyć, że dla większości z nich będzie to pierwsza wizyta w Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku. Dodatkowo, jak co roku, Mikołaj odwiedzi kilkudziesięciu małych pacjentów przebywających na oddziałach Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku – zapowiada Pogorzelski.

Dzięki zaangażowaniu podlaskich przedsiębiorców, łącznie ponad 700 dzieci będzie miało niepowtarzalną okazję bezpośredniego spotkania z Mikołajem, otrzymania od niego prezentu oraz uczestniczenia w przygotowanym dla nich wyjątkowym przedstawieniu, które odbędzie się w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku.

W organizację zaangażowały się Opera i Filharmonia Podlaska oraz studenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku

Zwieńczeniem wizyty Mikołaja w Białymstoku będzie zapalenie światełek na miejskiej choince na Rynku Kościuszki z udziałem przedstawiciela ambasady Finlandii w Polsce i prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.

Na tę uroczystość serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta – dzieci i dorosłych w każdym wieku. Wizycie będą towarzyszyły kolorowe dekoracje, liczne występy  i wspólne śpiewanie kolęd. To spotkanie jednoczy tysiące mieszkańców aglomeracji białostockiej wokół samych najlepszych uczuć – dodaje przedstawiciel Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.

Start imprezy na Rynku Kościuszki o godzinie 16.30. W programie: zespół Winnica pod dyrekcją ks. Wojciecha Trzaski, chór studencki Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku, Big Band Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku pod batutą Tomasza Witka, wspólne śpiewanie kolęd z mieszkańcami miasta.

W tym roku najmłodsi mieszkańcy znów będą mieli okazję osobiście zapytać Mikołaja o nurtujące ich sprawy. Każde dziecko w wieku od pięciu do 12 lat, które mieszka w województwie podlaskim, może przesłać swoje pytanie. Spośród nich wybrane zostaną te, które dzieci osobiście zadadzą Mikołajowi na scenie 1 grudnia. Formularz znajduje się na stronie pfrr.pl/mikolaj, termin przyjmowania zgłoszeń mija 28 listopada 2019 r.

Odbędzie się również III Bieg Mikołajkowy, rozgrywany w ramach Pucharu Grand Prix Zwierzyńca 2018. Joulupukki będzie gościem specjalnym.

Start i meta biegu głównego zlokalizowane będą w Parku Zwierzynieckim w okolicach Pomnika Żołnierzy 42. Pułku Piechoty.

Biegi dla dzieci z podziałem na roczniki:
– 2016-2012: godz. 10.45,
– 2011-2009: godz. 11.00,
– 2008-2003: godz. 11.20.

Bieg główny na dystancie 10 km:
– godz. 11,45: wspólna rozgrzewka, stadion lekkoatletyczny,
– godz. 12.00: start honorowy, stadion lekkoatletyczny,
– godz. 12.15: start główny, Las Zwierzyniecki.
Zapisy: elektronicznezapisy.pl/event/4330.html


Źródło: https://ddb24.pl/artykul/do-bialegostoku-zawita/862472.amp