Chcesz rozszerzyć działalność na rynki zagraniczne? Skorzystaj ze wsparcia

Co zrobić, żeby zwiększyć siłę przebicia i możliwości biznesowe? Połączyć siły. Dlatego też Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego wraz z 10 przedsiębiorstwami z branży spożywczej stworzyła konsorcjum.

Konsorcjum to z sukcesem ubiegało się o fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na udział w największych w Europie targach spożywczych SIAL Paris 2018 (21-25 października). Grupa weźmie udział w targach jako wystawca promując swoje produkty i wyroby oraz region.

Nowe rynki są wyzwaniem

Wspólne działanie w biznesie jest szczególne ważne w kontekście internacjonalizacji przemysłu, o której coraz więcej i głośniej się mówi. Jest to rozwijanie gospodarki poprzez działania zmierzające do współpracy z rynkami zagranicznymi.

Nowe rynki zbytu to dla przedsiębiorstwa pewne wyzwanie, zarówno pod kątem dostosowania struktury przedsiębiorstwa, znajomości specyfiki danego rynku, niuansów kulturowych jak i wyzwanie finansowe, duży skok rozwojowy obarczony pewnym ryzykiem. Dlatego tak ważne jest wsparcie zewnętrzne.

To nie jedyny sposób, w jaki Fundacja wspiera rozwój regionalny

PFRR występuje m.in. jako lider i organizator udziału w targach i misjach gospodarczych, których organizuje kilka w ciągu roku. Ostatnim przykładem jest wspólny wyjazd z Klastrem Obróbki Metali na targi Hannover Messe. Stara się również wspierać merytorycznie podmioty oraz instytucje odpowiedzialne za pomoc przedsiębiorstwom. W ten sposób Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny oraz Podlaski Fundusz Kapitałowy Sp. z o.o. razem z Fundacją mają szansę zapoznać się z najciekawszymi rozwiązaniami w Europie m.in. w zakresie internacjonalizacji przedsiębiorstw. Działanie realizowane jest w ramach projektu FFWD Europe w ramach programu Interreg Europe.

– Fundusze z tego programu przeznaczone są na dostosowanie instrumentów wsparcia takich jak RPO do rzeczywistych potrzeb firm – mówi Magdalena Maksimowicz, menedżer projektu FFWD.

Podczas wizyt studyjnych uczestnicy wymieniają się doświadczeniami i szukają inspiracji.

– Ostatnie spotkanie w Turynie poświęcone było właśnie działalności związanej ze wspomnianą internacjonalizacją przedsiębiorstw – dodaje Magdalena Maksimowicz. – Szczególnie ciekawe było wystąpienie przedstawicieli dwóch start-upów. O swoich doświadczeniach opowiedzieli: Silvio Traversa, szef działa badawczego Sienna Biopharmaceuticals i Alessandro Sappia, prezes A.D. Biotechware.

Od razu trzeba myśleć globalnie

Przedsiębiorcy opowiadali o szczególnej roli mentorów w postaci doświadczonych firm, dzięki którym skupili się na jednej niszy i o zmianie myślenia na projektowanie produktów oraz usług od początku z myślą o rynkach zagranicznych. Standardowo firmy zwiększały rynek stopniowo, jednak wychodząc z innowacyjnymi produktami należy od razu myśleć o skali globalnej. W innym wypadku zawsze znajdzie się ktoś, kto nas wyprzedzi.

– Fast Forward Europe kontynuuje działania. Przedsiębiorstwa zainteresowane rozszerzeniem działalności na nowych rynkach zapraszamy do współpracy z Podlaską Fundacją Rozwoju Regionalnego – zachęca Magdalena Maksimowicz.


Źródło: http://www.wspolczesna.pl/strefa-biznesu/a/chcesz-rozszerzyc-dzialalnosc-na-rynki-zagraniczne-skorzystaj-ze-wsparcia,13258233/