Cena postępu technologicznego – premierowy pokaz filmów Macieja Kaweckiego - Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego
Cena postępu technologicznego – premierowy pokaz filmów Macieja Kaweckiego
Informacje | 13.04.2023

Cena postępu technologicznego – premierowy pokaz filmów Macieja Kaweckiego

12 kwietnia w Kinie Forum uczniowie białostockich szkół ponadpodstawowych jako pierwsi w Polsce obejrzeli pokaz filmów Macieja Kaweckiego o Polakach, którzy tworzą przełomowe technologie wykorzystywane na całym świecie. Mieli też okazję porozmawiać z autorem o tym, jaką cenę płacimy za postęp technologiczny.

Pokaz odbył się w ramach kampanii „#wkręć się w technologię!”. Filmy nie są dostępne publicznie. Ich autor, Maciej Kawecki, chce, by każdy taki pokaz był okazją do spotkania się z młodymi ludźmi i rozmowy o tym, że innowacje i nowe technologie to nie tylko ciekawa i dochodowa praca, ale też wiele trudu, wyrzeczeń i walki z przeciwnościami.

Pierwszy film, „Mury Berlina”, to historia startupu Inuru, który opracował technologię druku światła wykorzystywaną do produkcji inteligentnych etykiet i opakowań. Etykiety Inuru to cienkie, giętkie ekrany, które można przykleić na leki, produkty spożywcze czy ubrania i wykorzystywać wielokrotnie, by produkować mniej śmieci. Startup odniósł duży sukces, ale droga do niego nie była łatwa i wymagała ogromnego zaangażowania, poświęcenia i walki z wieloma przeciwnościami.

Drugi film, „Czarna lista Yale” to wywiad z polskimi studentami Uniwersytetu Yale. Są oni członkami międzynarodowego zespołu weryfikującego, które firmy faktycznie wycofały się z Rosji po inwazji na Ukrainę, a które wykonały tylko pozorne działania. To kolejny przykład wykorzystania technologii w szlachetnym celu. Publiczne potępienie firm współpracujących z Rosją, a więc pośrednio wspierających agresję na Ukrainę, skłoniło wiele z nich do zmiany postawy.

Praca nad innowacjami wymaga poświęceń. Trzeba mieć dużo siły i samozaparcia, by przekonać innych do swojego pomysłu, zdobyć pieniądze, dopracować rozwiązanie, a potem jeszcze je sprzedać. To często poświęcanie prywatnego czasu, kosztem innych zajęć czy relacji z bliskimi. Na końcu jednak jest poczucie, że tworzy się coś wielkiego, nowego, coś co zmienia świat na lepsze.

W ramach kampanii „#wkręć się w technologię!” promujemy osoby, które tworzą innowacje. Wierzymy, że staną się inspiracją dla młodych ludzi z naszego regionu do poszukania pomysłu na siebie w sferze nowych technologii. Mówimy też o ciemnych stronach szybkiego postępu, żeby młodzież potrafiła spojrzeć na nowe technologie krytycznie. Pomoże to im wykorzystywać je, a w przyszłości tworzyć, w sposób odpowiedzialny i etyczny.

Zobacz pozostałe artykuły

Zapisz się do newslettera