Pożyczka termomodernizacyjna dla przedsiębiorstw – ruszamy z nowym produktem!
Fundusz Pożyczkowy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego ogłasza nabór wniosków od 15 czerwca 2025 r. na preferencyjne pożyczki dla mikro i…
Projekt „Biznes na obcasach. Wsparcie przedsiębiorczych kobiet z Mołdawii”, który realizujemy ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach Polskiej Pomocy Rozwojowej, podzielony jest na trzy moduły. W 2024 roku zakończyliśmy drugi etap działań. Cykl szkoleń, wizyta studyjna w Polsce, Dzień Przedsiębiorczych Kobiet w Mołdawii, a przede wszystkim przyznanie 10 grantów na rozpoczęcie działalności gospodarczej – to podsumowanie 2024 roku w skrócie.
Widzimy, że ten projekt ma ogromny sens. Tak jak my kiedyś dostaliśmy wsparcie od krajów, które były bardziej zaawansowane – wsparcie zarówno finansowe, jak i merytoryczne – tak teraz my możemy tą wiedzą się dzielić z krajami, które dopiero wchodzą w tę gospodarkę rynkową i budują swoją gospodarczą przyszłość – powiedziała Ewa Kozłowska, dyrektor RIF w Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.
Projekt „Biznes na obcasach” to coś więcej niż szkolenia, spotkania i pieniądze na start. Są to też relacje z innymi kobietami i z innymi firmami. Poznanie doświadczeń kobiet, które borykały się z podobnymi dylematami, brakiem wiary we własne siły, zwątpieniem otoczenia, komplikacjami organizacyjnymi, a którym jednak udało się spełnić marzenia, motywuje i dodaje siły do starania się jeszcze bardziej.
Ten projekt wniósł nie tylko bardzo spójną część informacyjną, ważną dla nas teorię, ale pomógł nam nawiązać relacje z różnymi firmami, różnymi kobietami – podsumowała Tatiana Nita, uczestniczka.
Bardzo podobał nam się sposób, w jaki przedsiębiorcy z Polski wyjaśniali, i dodawali sił, inspiracji i pomysłów, aby stworzyć w kraju coś pięknego, niepowtarzalnego i oryginalnego – dodała Elena Lupan, również uczestniczka.
Dla Mołdawii, która zabiega o wstąpienie do Unii Europejskiej, bezpośredni kontakt z krajem członkowskim, to duża wartość ze względu na możliwość wymiany doświadczeń, podpatrzenia stosowanych rozwiązań i perspektywę wdrożenia ich we własnym kraju w przyszłości.
Dla nas w tym projekcie bardzo ważne są wizyty w Polsce, bo to jest Unia Europejska, a my zawsze rozmawiamy o tym, jak będzie wyglądała przedsiębiorczość kobiet właśnie w Unii Europejskiej – podkreśliła Oxana Satirovici, prezeska Centrum Przedsiębiorczości Polska-Mołdawia, która zarządza projektem po stronie mołdawskiej.
Dzięki projektowi, można też skoczyć na głęboką wodę i otworzyć firmę. Umożliwiają to granty w kwocie 25 tysięcy złotych, z których kobiety mogą pokryć koszty wystartowania z własnym biznesem.
Dzięki temu dofinansowaniu zrealizowałam swoje marzenie, które nosiłam w sobie już od kilku lat, mianowicie produkcję bielizny damskiej. Ta szansa pojawiła się w moim życiu bardziej niż we właściwym czasie i miejscu. Udało mi się kupić sprzęt do produkcji oraz materiały, z którymi rozpoczynam działalność – doceniła Diana Golis, jedna z uczestniczek, które otrzymały grant.
Kobiety biznesu z naszego regionu bardzo chętnie dzielą się wiedzą i zapraszają uczestniczki misji do swoich firm. Podczas każdej wizyty studyjnej organizujemy spotkania z kilkoma lokalnymi przedsiębiorczyniami działającymi w różnych branżach. W 2024 roku były to Ewa Sokólska, która prowadzi serwis Obcasy Podlasia, Dominika Reich, sommelierka i właścicielka delikatesów House od Cheese, Dorota Lange założycielka Make up Academy by Dorota Lange, Helena Kozłowska i Natalia Kozłowska-Daniluk, właścicielki sali do organizacji imprez okolicznościowych Lawendowy Zakątek, Małgorzata Lenkiewicz, przedstawicielka Browaru Geneza, Grzegorz Sienkiewicz z Mydlarni 4 Szpaki, Aleksandra Datczuk z firmy TOBO oraz Anna Zatorska, właścicielka sali do organizacji imprez okolicznościowych Węglowa 13.
Z czego jestem najbardziej dumna? Chyba z tego, że poszłam za własnymi marzeniami. Zawsze chciałam malować i robię to. Mówię kobietom, że ja właściwie nie jestem w pracy, ponieważ przychodząc tutaj uprawiam swoją pasję – motywowała uczestniczki Dorota Lange.
O tym, że projekt cieszy się dużym zainteresowaniem, świadczą też liczby. W kolejnym naborze liczba wniosków znacznie przekracza dostępną liczbę miejsc.
Mamy już 200 wniosków do projektu na następny rok, co pokazuje, że nasz projekt jest bardzo popularny – poinformowała Oxana Satirovici.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu podsumowującymi ubiegły rok realizacji projektu.
Projekt jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Fundusz Pożyczkowy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego ogłasza nabór wniosków od 15 czerwca 2025 r. na preferencyjne pożyczki dla mikro i…
Chcesz rozwinąć swoją firmę na skalę międzynarodową i myślisz o podboju Dalekiego Wschodu? Podlaskie Centrum Eksportera zaprasza Cię na unikalne…
Polska Agencja Inwestycji i Handlu wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego zaprasza przedsiębiorców z województwa podlaskiego na „Spotkanie biznesowe – wsparcie MŚP…
Działasz w branży IT lub ICT? Prowadzisz mikro, małą lub średnią firmę w województwie podlaskim? Eksportujesz lub myślisz o rozpoczęciu eksportu? Przyjdź…