Białystok – 65 podlaskich firm otrzyma bon antywirusowy

65 podlaskich firm otrzyma wsparcie finansowe, tzw. bon antywirusowy, na dostosowanie działalności do funkcjonowania w warunkach pandemii – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Do podziału było 5,4 mln zł unijnego wsparcia.

Bony są dla firm z Białegostoku i 9 ościennych gmin: Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelna, Wasilków lub Zabłudów, które tworzą stowarzyszenie Białostocki Obszar Funkcjonalny.

Operatorem tego bonu jest Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego jako regionalna instytucja otoczenia biznesu działająca na rzecz firm. To ona przyjmowała i oceniała wnioski. Zainteresowanie tą formą wsparcia było tak duże, że fundacja wstrzymała przyjmowanie wniosków po jednym dniu od ogłoszenia. W sumie wpłynęły 123 wnioski na ok. 10 mln zł.

Obecnie zakończyła się ocena wniosków. „Wsparcie otrzymały firmy, które spełniły wymagania dotyczące lokalizacji działalności, spadku obrotów, planowanych wydatków oraz zatrudniały co najmniej czterech pracowników” – poinformował podlaski urząd marszałkowski w komunikacie przesłanym mediom.

Podano w nim, że przeciętna wartość grantu wyniosła 83 tys. zł, a pieniądze zostaną przeznaczone przede wszystkim na zakup wyposażenia, maszyn i urządzeń w celu zmiany dotychczasowej organizacji pracy, procesów wytwórczych i usługowych oraz zakup środków ochrony. Część firm – jak podaje urząd – w odpowiedzi na sytuację rynkową zamierza wprowadzić do oferty nowe produkty i usługi.

Grant został przyznany firmom, których sprzedaż spadła w czasie koronawirusa średnio o ok. 55 proc. Jest też 10 firm, gdzie spadek wyniósł ponad 80 proc.

„Są to przede wszystkim hotele i restauracje. Poza tym granty trafiły do biur turystycznych, zakładów kosmetycznych, firm budowlanych i medycznych” – podano w komunikacie.

Największą popularnością granty cieszyły się wśród przedsiębiorców z Białegostoku. Wsparcie otrzymały też firmy z gmin: Choroszcz, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl i Turośl Kościelna.

Pieniądze na tzw. bon antywirusowy pochodzą z unijnych pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.(PAP)


Źródło: https://stooq.pl/n/?f=1363964&c=1&p=0