Akademia aktywizacji przedsiębiorczości na Białorusi

Białoruska telewizja państwowa wyemitowała relację z konferencji w Inkubatorze Małego Biznesu w Kołodziszczach pod Mińskiem poświęconej projektowiAkademia aktywizacji przedsiębiorczości na obszarach wiejskich”. W trakcie wydarzenia wyłoniono zwycięzców i laureatów konkursu „Tutejsza gospodarka” – uczestników zajęć rzemieślniczych prowadzonych w ramach projektu. Przeprowadzono również warsztaty pod kierunkiem polskich rękodzielników w kierunkach haftu ręcznego, szycia na maszynie i szydełkowania. Projekt realizowany jest przez Podlaską Fundację Rozwoju Regionalnego w ramach polskiej pomocy.

Zapraszamy do obejrzenia relacji:

https://www.tvr.by/news/obshchestvo/v_biznes_inkubatore_v_kolodishchakh_podveli_itogi_proekta_akademiya_predprinimatelstva_v_selskoy_mes/

https://www.youtube.com/watch?v=M26oYKIlD3E

Dziś każdy ma szansę przekształcić swoje hobby w startup, a następnie w małą firmę.

Białoruś i Polska intensyfikują współpracę w sferze biznesowej na poziomie regionalnym. W inkubatorze przedsiębiorczości w Kołodziszczach podsumowano wyniki projektu „Akademia przedsiębiorczości na obszarach wiejskich” i konkurs „Lokalna gospodarka”. Jak zauważają eksperci, teraz każdy ma szansę przekształcić swoje hobby w startup, a następnie w małą firmę. Na przykład w regionie Mińska kobiety uczą się podstaw krawiectwa. Pomagają im specjaliści z Białegostoku.

Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego (Białystok, Polska): „Generalnie nie przywiązujemy się do wybranych rodzajów działalności, a naszym głównym zadaniem jest rozwijanie myślenia o przedsiębiorczości. Obecnie skoncentrowaliśmy się na rzemiośle, aby przywrócić gospodarce te tradycyjne formy przedsiębiorczości, w których zarówno Białorusini, jak i Polacy mają wiele ciekawych i przydatnych doświadczeń”.

Marina Najdowicz, Inkubator Małego Biznesu: „Płacąc tylko jedną kwotę bazową rocznie (ok. 43 PLN), każdy obywatel Białorusi może angażować się w działalność rzemieślniczą, tworzyć własne produkty i sprzedawać je. Nasi absolwenci, którzy zostali przeszkoleni w kursach, to 76 kobiet, które mają możliwość korzystania z platformy internetowej „Robіm razam” – jest to bezpłatna witryna, w której mogą publikować informacje o swoich produktach i o sobie.”

 Obecnie w Inkubatorze Małego Biznesu w Kołodziszczach działa również technopark. Jedną z nowych spółek będących rezydentami Inkubatora jest również centrum medyczne.


Źródło: https://www.polskapomoc.gov.pl/Akademia,aktywizacji,przedsiebiorczosci,na,Bialorusi,2871.html