16 mln złotych do podziału dla firm z województwa podlaskiego
Bony-dla-podlaskich-przedsiebiorcow
Media o nas | 23.10.2023

16 mln złotych do podziału dla firm z województwa podlaskiego

Wyłoniono dwie firmy, które otrzymają po 8 milionów złotych na rozdzielenie bonów dla podlaskich przedsiębiorców. Na co będzie można przeznaczyć pieniądze?

Zarząd województwa podlaskiego rozstrzygnął konkurs z funduszy europejskich na tak zwanego operatora dotacji. Dwie jednostki – Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego oraz Agencja Rozwoju Regionalnego „Ares” – zajmą się rozdzielaniem bonów na badania wśród podlaskich przedsiębiorców. Każda z nich otrzyma po 8 milionów złotych do podziału dla firm z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

– Żeby zdobyć lepszą pozycję na rynku, trzeba być konkurencyjnym, a konkurować najlepiej jakością i nowatorskimi rozwiązaniami. Te można wypracować poprzez działania badawczo-rozwojowe – mówi marszałek Artur Kosicki. – Firmy mają jednak ograniczenia finansowe, bo badania to bardzo kosztowne przedsięwzięcia i obarczone dużym ryzykiem. Dlatego wyszliśmy naprzeciw potrzebom podlaskich przedsiębiorców i jako jeden z pierwszych ogłosiliśmy konkurs na wsparcie takich działań.

Przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć bony między innymi na:

  • zakup usług badawczych, w tym patentów, licencji, know-how,
  • na przeprowadzenie badań przemysłowych lub prac rozwojowych (na przykład opracowanie prototypów, testowanie produktów, procesów lub usług),
  • audyt technologiczny,
  • wsparcie w przeprowadzeniu procedury ochrony patentowej.

Uzupełnieniem dofinansowanych projektów może być podnoszenie kompetencji pracowników i osób zarządzających, w szczególności z zakresu prac badawczo-rozwojowych, transferu technologii, ochrony własności intelektualnej oraz obszarów związanych z tematyką badań i innowacji.


Źródło: https://www.bialystokonline.pl/16-mln-zlotych-do-podzialu-dla-firm-z-wojewodztwa-podlaskiego,artykul,138676,4,1.html

Zobacz pozostałe artykuły

Zapisz się do newslettera